Get your training to higher level

Blog

Moje cesta ke StrongFirst za certifikací SFG I.

Co je StrongFirst a co znamená SFG certifikace? Jdem na to.

StrongFirst je celosvětová organizace, její členové si říkají bratrstvo a sesterstvo síly. Všichni zastáváme myšlenku, že abys mohl rozvíjet další dovednosti, musíš být nejdřív silný. Prostě strong first.

Budujeme sílu pomocí několika nástrojů. Kettlebell (SFG), velké činky (SFL) a vlastního těla (SFB). Základem je vždy precizní technika a hlavně bezpečnost. Zakladatelem StrongFirst je Pavel Tsatsouline, který rozpoutal Kettlebell hnutí v roce 1998.

SFG instruktorská certifikace je ve světě Kettlebell brána jako nejnáročnější a je tedy nejrespektovanější trenérskou certifikací. Každý kandidát na SFG musí projít třídenní náročnou výukou a závěrečnou zkouškou. Tuto certifikaci si každý musí zasloužit a ne „zaplatit“.

Před samotnou certifikací je třeba podstoupit kvalitní přípravu, protože během těch tří dnů si opravdu sáhnete na dno. Nikdy předtím jsem neudělat tolik Swingu jako právě na SFG.

Měl jsem štěstí, že tuto certifikaci se mnou rozhodl podstoupit další Písečák, Jakub Brousil, a do určité míry jsme šli přípravou společně. Radili jsme si, kontrolovali se a ladili jsme mouchy. Nutno ještě zmínit, že před a v průběhu přípravy jsem já i Kuba vyhledali pomoc zkušených SFG instruktorů a do přípravy jsme investovali, kromě vlastních sil a času i nemalou korunu. Ostatně samotná certifikace je celkem slušná investice. Investice, které rozhodně nelituji.

Certifikace probíhala v Praze v KB5 gymu a stejně jako všechny ostatní certifikace byla s mezinárodní účastí. Kandidáti i Instruktoři byli z různých zemí Evropy. Kromě Čech tam byli zástupci ze Slovenska, Polska, Francie, Ruska, Německa, …Celá příprava mi zabrala 7 měsíců tréninku, během kterých jsem prakticky nepustil Kettlebell z ruky (těch stržených mozolů bylo fakt dost). Občas jsem si do tréninku dal TRX, nebo si vlezl pod velkou činku, ale jen pro odreagování. Nechtěl jsem se zbytečně zranit. Priorita byla prostě ta divná koule s uchem.

Na SFG I certifikaci se testují techniky těchto cviků:

  • Jednoruční swing – 10 opakování na každou ruku
  • Get up – 1 opakování na každou stranu
  • Clean s 2KTB – 5 opakování
  • Press s 1KTB – 5 opakování na každou ruku
  • Front Squat s 2KTB – 5 opakování
  • Snatch – 5 opakování na každou ruku

Pro moji váhovou kategorii (90 kg) jsem pracoval s 24 kg těžkou kettlebell. To byla praktická zkouška techniky, kde se hodnotilo jak technické provedení cviku, tak dýchání.

Celá praktická zkouška je zakončená tzv. Snatch testem (100x Snatch s 24 kg KTB do 5 minut). To je pro všechny zúčastněné největší strašák. Nestačí 100x vystřelit Ktb nad hlavu, musí to být technicky správně. Jak ne, opakování se nepočítá a testující instruktor zahlásí „no count“. Když se to stane třikrát, kandidát končí. Když ti vypadne kettlebell z ruky? Končíš. Během těch pěti minut můžeš střídat ruce a odpočívat kolikrát chceš, ale 5 minut je fakt krátká doba na to, se jít napít, nebo nějak dlouho vydejchávat, maximálně párkrát protřepat nohy a ruce a hned pokračovat.

Tím to zdaleka nekončí. Kromě zmíněných technik musíte během celé certifikace vystupovat jako profík a ukázat, že umíte nejen technicky cvik zacvičit, ale i ho naučit ostatní. Během těch tří dnů jsme byli pod neustálým dohledem snad 12 instruktorů. Často jsme slýchali – this is good, but can be better. Takovou makačku a atmosféru jsem na žádném kurzu, nebo semináři (a to jsem jich dost prošel) nezažil. Navíc, aby si člověk udržel titul SFG, musí po dvou letech podstoupit recertifikaci v podobě zvládnutí Snatch testu!

StrongFirst si prostě svoje instruktory hlídá a neubírá na svých nárocích. Vše, co jsem napsal, a myšlenka StrongFirst, bylo důvodem, proč jsem se pro tuto náročnou a nákladnou certifikaci rozhodl. Prostě jsem chtěl a chci být ve společnosti těch nejlepších v oboru a učit se od nich!

Byl to neuvěřitelný víkend plný nových poznatků, tréninku, swingu, učení se, swingu, tréninku a zase swingu. Ježíši, těch swingů bylo. Kromě těch swingů jsem navázal několik zajímavých kontaktů a poznal super lidi. Všechny nás spojuje ta skvělá věc s názvem Kettlebell, kterou často vídáte v posilovnách pod nánosem prachu, protože si sní stále moc lidí neví rady.

První listopadový víkend v roce 2019 mě posunul o pořádný kus dál. A i když jsem musel ještě doladit pár much a dostal jsem domácí úkol. Certifikaci jsem si 100% užil! Tohle prostě umí jen StrongFirst!

Kettlebell mě dostal. Vyřešil jsem si bolesti zad, na které jsem dřív trpěl. Po letech stagnace v silových disciplínách jsem zesílil (především úchop), zbavil jsem se tuku aniž bych se na to soustředil a celkově jsem získal lepší mobilitu.

Mám teď před sebou další výzvy, a to certifikace SFG II a SFB. Nejspíš to nebude v tomto roce, ale v budoucnu určitě ano. Třeba dojde i na SFL.

Nechť tě provází síla!

Seznam instruktoru a více info najdete na www.strongfirst.cz nebo na www.strongfirst.com

Tomáš Kolínský
SFG I Instruktor
Trenér a majitel Powergym

Přestaň cvičit, začni trénovat

Napiš nám

Trénujeme

Po-Pá: 6:30 – 21:30

So: 9:00 – 14:00

Ne: 9:00 – 12:00

     15:00 – 20:00